E-cigarete: kas ir patiesība un kas ir maldi?

Viss par aktualitātēm un jaunumiem forumā!
Lietotāja avatars
WoTsoon
Aktīvs
Atbildes: 124
Pievienojies: 18 Okt 2016, 18:39
Nauda: : Locked
Atrašanās vieta: Melnbārži
Veipoju kopš: 16 Mar 2014

E-cigarete: kas ir patiesība un kas ir maldi?

Raksts WoTsoon » 06 Apr 2017, 11:25

E-CIGARETE KĀ PRODUKTS IR VEIKUSI UZVARAS GĀJIENUS VISĀ PASAULĒ UN LIELU POPULARITĀTI GUVUSI ARĪ IGAUNIJĀ. KĀ PAR IKVIENU CITU JAUNU LIETU, ARĪ PAR ŠO IR IZPLATĪJIES DAUDZ MALDĪGU UZSKATU UN ŠAUSMU STĀSTU.

.. Maldi Nr. 1: e-cigaretes lietošana nav labāka par tradicionālās cigaretes smēķēšanu
Ir gan! Daži Igaunijas ārsti uzskata, ka e-cigaretes lietošana nav labs līdzeklis, lai samazinātu veselības problēmas. Piemēram, neirologs Andruss Lipands (Andrus Lipand) saka, ka izkrist no astotā stāva nav mazāk bīstami, kā no divpadsmitā stāva. Vienlaikus Eiropas Onkoloģijas institūta direktors, kādreizējais Itālijas Veselības ministrs, Umberto Veronezi (Umberto Veronesi) teicis, ka, ja vien visi smēķētāji pārietu uz e-cigaretes lietošanu, tad visā pasaulē tas glābtu 500 miljonus dzīvību. Pēc Starptautiskās ekspertu kolēģijas vērtējuma (Karger, European Addiction Research Vol. 20, No. 5, 2014) cigaretes ir ievērojami bīstamākas nekā e-cigaretes: cigarešu kombinētā riska vērtējums ir 100 punkti, e-cigaretēm tikai 4 punkti.
„Esmu pārliecinājies, ka nikotīnu saturošas e-cigaretes atšķirībā no tradicionālajām cigaretēm ir ievērojami nekaitīgākas. Tabakas cigaretēs ir apmēram 4000 ķimikāliju, toties e-šķidrumā tika pāris desmitu no tradicionālajā cigaretē saturošajām vielām, kuru koncentrācija ir līdz 450 reizēm mazāka,” stāsta e-cigarešu speciālists, prečzīmes „Nicorex” pārstāvis Svens Kotke (Sven Kotke), uzsverot, ka, veipojot, neizdalās nedz tvana gāze, nedz vēzi izraisošā darva, jo nenotiek degšanas process.
Taisnība, ilgstošākus pētījumus vēl nav nācies veikt, jo e-cigaretes mūžs vēl bijis pārāk īss, tomēr līdz šim veikto pētījumu rezultātā var apgalvot, ka e-cigaretēm salīdzinājumā ar tabaku saturošajām cigaretēm nav pat aptuvenas kaitīgas ietekmes uz veselību. Arī igauņu laikraksta „Eesti Ekspress” veiktais eksperiments sadarbībā ar privātklīniku „Qvalitase” parādīja, ka smēķēšanas aizvietošana ar veipošanu uzlaboja žurnālista veselību.
Vairāki veselības aizsardzības aktīvisti tā vietā, lai e-cigareti atzītu par labu esam, uzsākuši uzbrukuma gājienu, lai gan tam nav nekāda zinātniska izskaidrojuma. Viņos dusmas izsauc tikai tas, ka veipošana „atgādina” smēķēšanu.
Maldi Nr. 2: e-cigaretes ir vērstas uz nepilngadīgajiem
Liela daļa kritikas, kas vērsta pret e-cigarešu lietošanu, pauž, ka tās kārdinoši iedarbojas un nepilngadīgajiem un veicina smēķēšanu. Taisnības labad gan jāsaka, ka lielākie e-cigarešu tirgotāji, tostarp zem „Nicorex” prečzīmes esošais uzņēmums „eCig Group OÜ”, savos veikalos vecuma ierobežojumu e-cigarešu pārdošanai līdz 18 gadu vecumam ieviesa daudz agrāk, nekā tas tika ieviests oficiāli.
„Pilnībā piekrītam viedoklim, ka e-cigaretes nepilngadīgo vidū ir jāaizliedz. Tāpat arī to lietošanai sabiedriskajā transportā vai citās publiskās vietās, kur tas var traucēt apkārtējos, ir jābūt kā tabu,” piebilst uzņēmuma „eCig Group OÜ” valdes loceklis Tomass Vīlo (Toomas Viilo).
Likumprojekts, ar kuru paredzēts aizliegt e-cigarešu tirdzniecību un lietošanu nepilngadīgām personām un e-cigarešu reklāmu, Igaunijā ir tikai tapšanas stadijā.
Daži apgalvo, ka e-cigaretes kalpo kā vārti ceļā uz tradicionālo smēķēšanu. Patiesība pēc Svena Kotkes vārdiem rāda drīzāk pretējo: e-cigarete ir efektīvs veids ceļā uz atteikšanos no tradicionālās cigaretes un tās smēķēšanas.
Ja pirms neilga laika bija sacelta brēka ap to, ka skolās ir izplatīta veipošana, tad tam ir atrodams vienkāršs risinājums, kā to ieteica Gustava Ādolfa ģimnāzijas direktors Hendriks Agurs (Hendrik Agur). Visās skolās iekšējās kārtības noteikumos vajadzētu iekļaut punktu par e-cigaretes aizliegšanu. Tas pēc viņa vārdiem aizņems 15 minūtes laika.
Maldi Nr. 3: e-cigaretes nav domātas, lai atmestu smēķēšanu
Ārstu savienības pārstāvis Andress Lipands (Andres Lipand) stāsta, ka ražotājs e-cigarešu ražošanu nav uzsācis ar nodomu, lai cilvēki atteiktos no tradicionālās smēķēšanas. Tomēr tā nav taisnība. Pirmais, kurš 2004. gadā e-cigareti izlaida kā komercproduktu, ķīnietis Hons Liks (Hon Lik), tirgū to ieviesa tieši kā produktu, kas paredzēts smēķēšanas atmešanai un aizvietošanai.
„Pastāvīgi savos veikalos novērojam pircējus, kuri smēķējuši desmitiem gadu un kuri vienas dienas laikā pāriet uz e-cigaretes lietošanu. Cilvēki stāsta, ka atkal ir uzlabojusies viņu oža, izzudušas klepus lēkmes un atjaunojies spars – kāpnes vairs nav nekāds šķērslis,” stāsta Svens Kotke. Pēc viņa vārdiem nav nekādu šaubu, ka e-cigarete ir efektīvs līdzeklis ceļā uz pakāpenisku atteikšanos no smēķēšanas kā tādas. To apliecina arī tūkstošiem cilvēku, kuri dalās savā pieredzē ar e-cigaretes tematiku saistītajos interneta forumos.
Parasti pāreja uz e-šķidruma lietošanu ar mazāku nikotīna daudzumu notiek pamazām līdz brīdim, kad nikotīna daudzums e-šķidrumā tiek samazināts līdz nullei, tādējādi faktiski nodrošinot vienīgi smēķēšanas procesa kā tāda pieradumu, tomēr arī no tā iespējams pilnībā atteikties – nikotīnu nesaturoša šķidruma smēķēšana neizraisa atkarību. Arī tad, ja ar e-cigaretes palīdzību izdodas tikai samazināt smēķēšanu, arī tas ir nozīmīgs solis ceļā uz veselīgu dzīvesveidu.
Šodien e-cigaretei ir vairākas iespējamās funkcijas: smēķēšanas atmešana, smēķēšanas aizvietošana vai samazināšana.
Maldi Nr. 4: e-cigarete kaitē citu veselībai
Daudzās iestādēs no nezināšanas var rasties vēlme veipošanu aizliegt, vai pieļaut to smēķētājiem paredzētajā vietā. Tas nav pareizi, jo e-cigaretes lietotājs, ieelpojot tabakas dūmus, tieši tāpat kā nesmēķētāji, kaitē savai veselībai.
E-cigarete galvenokārt izdala aromatizētus ūdens tvaikus, jo krietns daudzums nikotīna paliek veipotāja organismā. Uz citu blakus esošo cilvēku veselību tas neiedarbojas tā, kā, smēķējot tabaku saturošu cigareti. „Tiesa gan, sejā otram tvaiku gluži nevajadzētu pūst un tāpat arī veipošana iekštelpās vai ļoti tuvu līdzcilvēkiem varētu citus kaitināt, tādejādi pret to vajadzētu izturēties atbildīgi,” piezīmē prečzīmes „Nicorex” pārstāvis Svens Kotke. Pēc viņa vārdiem, privātsektorā varētu būt tiesības pašiem izlemt, vai un kur atļauta veipošana.
ASV Nacionālās biotehnoloģijas informācijas centra NCBI pētījums apliecina, ka, lietojot e-cigaretes, salīdzinājumā ar tradicionālo cigareti izdalās ļoti maz blakusproduktu, un tas neapdraud cilvēku veselību. Pētījumā secināts, ka veipošanas rezultātā nerodas riski saslimt ar vēzi, toties blakus esošo cilvēku pasīvā smēķēšana jeb tabakas dūmu ieelpošana gan būtiski palielina risku šo cilvēku saslimšanai ar vēzi.
Maldi Nr. 5: e-cigarete ir ārstniecības līdzeklis vai tabakas izstrādājums
Aprobežoti politiķi ir centušies e-cigaretes pielīdzināt tabakas izstrādājumiem vai gluži pretēji ārstniecības līdzekļiem, tomēr e-cigarete nav ne viens, ne otrs.
E-cigarete nesatur tabaku, un tās lietotājs to nededzina. „Tomēr esam vienisprātis ar to, ka e-cigaretes reklāmai jābūt ierobežotai, lai tas neietekmētu nepilngadīgos,” saka Tomass Vīlo. Tas izriet no jaunās direktīvas par tabakas izstrādājumiem.
E-cigaretes nedrīkstētu stingri klasificēt kā ārstniecības līdzekli, jo tad tās drīkstētu pārdot tikai aptiekās. „Tas ierobežotu e-cigarešu izvēli un pieejamību, būtu par pamatu cenas pieaugumam un kalpotu kā nepamatota dāvana divām monopolistiskām aptiekām, kuras varētu savstarpēji sadalīt tirgu,” kritizē Svens Kotke. „Kādēļ gan e-cigaretei vajadzētu būt ievērojami nepieejamākai k2qā tradicionālajai cigaretei?” vaicā Svens Kotke.
Eiropas Parlaments pieņēma lēmumu e-cigaretes neklasificēt kā ārstniecības līdzekli, tomēr neskatoties uz to, dalībvalstīm, tostarp Igaunijai, saglabājas iespēja to darīt.
Patlaban Eiropas Savienības līmenī tiek gatavota pilsoniskā iniciatīva, ar kuru ir nodoms panākt, lai e-cigarete tiktu definēta kā plaša lietojuma brīvā laika pavadīšanas izstrādājums, nevis kā ārstniecības ierīce vai tabakas izstrādājums, un to neatkarīgi no to nikotīna sastāva. Iniciatīvas rezultātā internetā ir savākti gandrīz 70 000 paraksti.
„E-cigaretes lietotāji, tās izvēloties, paši pieņem atbildīgu lēmumu atkarībā no savas personīgās vajadzības un brieduma pakāpes. Tas viņiem palīdz atmest vai samazināt atkarību, kā rezultātā katru gadu Eiropā tiek atņemtas simtiem tūkstošiem cilvēku dzīvību,” sacīts iniciatīvas manifestā. Izteikums ir skaidrs un vienkāršs: „Rokas nost no elektroniskās smēķēšanas izvēles brīvības!”
Maldi Nr.6: e-šķidrums var nogalināt
Dažiem ir radies maldīgs uzskats par to, ka e-šķidrums it kā vairo nāvi. Taisnība, ka ASV sakarā ar elektroniskā šķidruma norīšanas gadījumiem ir palielinājies ārkārtas izsaukumu skaits. Bet patiesībā, e-šķidrumu uzņemot organismā, nomirt nav iespējams, jo, to norijot, organismā automātiski tiek izsaukta aizsargreakcija, kas izpaužas kā vemšanas reflekss. Pasaulē ir zināms tikai viens nāves gadījums, kuru izraisījusi elektroniskā šķidruma uzņemšana organismā un tas konstatēts cilvēkam, kurš gribējis izdarīt pašnāvību un ievadījis to organismā ar šļirces palīdzību tieši vēnā, jo, šķidrumu norijot, viņš nav spējis izraisīti nāvi.
Nikotīnu saturoša e-šķidruma norīšana nekādā gadījumā nav ieteicama, nedz arī veselībai laba, tomēr tā nenogalina. „Svarīgi ir tas, ka vecāki, kuri lieto e-cigareti, ierīces un šķidrumu glabātu bērniem nepieejamā vietā, tas ir pats par sevi saprotams,” piebilst Svens Kotke. Ja e-šķidrums netīšām nonācis mutē, tas ir jāizspļauj un mutes dobums ir kārtīgi jāizskalo. Ja organisma reakcija ir vemšana, tad tas jau pats par sevi liecina, ka organisma attīrīšanās ir notikusi un nekādi citi pasākumi vairs nav jāveic, tik vien kā šķidrums jānoslauka.
Maldi Nr. 7: e-cigaretes ir mazliet aizliegtas
Saskaņā ar Eiropas Parlamentā pieņemto tabakas izstrādājumu direktīvu e-cigaretes ir atļauts brīvi pārdot. Ierobežojums noteikts vienīgi attiecībā uz nikotīna sastāvu e-cigaretē, kas nedrīkst pārsniegt 20 mg/ml. „Tas ir pilnīgi saprotams, jo pārsvarā arī tiek lietoti šķidrumi, kuros ir mazāks nikotīna daudzums par šo,” saka Tomass Vīlo. E-cigarešu izstrādājumus aizliegts pārdot nepilngadīgajiem vecumā līdz 18 gadiem. Uz iepakojuma ir jābūt brīdinājumam par kaitējumu veselībai (nikotīns). Tirgotājiem uzskaitījuma veidā ir jāsniedz informācija par visām izstrādājuma sastāvdaļām. To uzņēmums „eCig Group”, kas darbojas zem „Nicorex” prečzīmes, izdarīja vēl pirms Eiropas Parlamenta pieņemtā lēmuma.
Nekasoties uz Eiropas Parlamenta direktīvu (kura dalībvalstīm ir jāakceptē), Igaunijā ir spēkā Zāļu aģentūras pieņemtie noteikumi, saskaņā ar kuriem nikotīnu saturošie e-šķidrumi (virs 1,5 mg vai arī nikotīna koncentrācija izstrādājumā virs 4 mg/ml) ir noteikti kā medikamenti, kurus drīkst tirgot aptiekās. Lai ievestu un izvestu, kā arī lai pārdotu medikamentus, ir nepieciešamas speciālas atļaujas. Ņemot vērā, ka tās ir neprātīgi dārgas, Igaunijā nevienai nikotīnu saturošai e-cigaretei nav tirdzniecības atļaujas. Pēc Tomasa Vīlo vārdiem tas nozīmē tirgus apslāpēšanu, jo tajā pašā laikā nikotīnu saturošus e-šķidrumus var pasūtīt citās Eiropas Savienības valstīts. „Piemēram „Nicorex” prečzīmei pastāv atzars un e-veikals Latvijā,” piebilst Tomass Vīlo.
Pēc Zāļu aģentūras nostājas tos vajadzētu atļaut pasūtīt vienīgi oficiālajās interneta aptiekās, ja medikaments atbilst tirdzniecības atļaujai, kas ir spēkā Igaunijā. Tomēr šādai prasībai nav liela tiesiskā pamatojumu, ja ņem vērā, piemēram, par Eiropas Savienības pamatprincipu esošo preču brīvās aprites principu. Zāļu aģentūra Igaunijā jau vairākas reizes, pateicoties saviem pārlieku stingrajiem ierobežojumiem, tiesas procesos ir palikusi zaudētāja lomā.
Eiropas Parlamenta deputāts Indreks Tarands (Indrek Tarand) ir teicis, ka Igaunijas iestāžu bezdarbībai nav pamatojuma. „Var jau sacīt, ka gudrais nesteidzas, bet pa to laiku patērētāji var riskēt ar savu veselību, pasūtot preces ar nezināmu sastāvu un cieš jau arī valsts nodokļu sistēma un uzņēmējdarbība, ja e-cigarešu tirdzniecība netiek atļauta bez pārāk dārgās un laikietilpīgās zāļu licences iegādes,” sacīja Indreks Tarands.
Svens Kotke atzīst, ka gudrāk ir atturēties no lētiem un apšaubāmas kvalitātes e-šķidrumiem, priekšroku dodot zināmajām prečzīmēm, kuru izstrādājumi, gribot negribot, ir arī nedaudz dārgāki. Viņš pieved piemēru: „Patlaban ārstu vidū ir izplatījies arguments, ka mēs nezinām, ko tālākā perspektīvā var nodarīt gļotādas izžūšana”. „„Nicorex” šajā ziņā ir kā virzītājs, jo savos šķidrumos šo problēmu esam novērsuši. „Nicorex” e-šķidrumi vienīgie pasaulē satur esenču eļļas, kas mitrina gļotādu un neizraisa tās izšūšanu,” piebilst Svens Kotke.
Ar patlaban saskaņošanas procesā esošā tabakas izstrādājumu likumprojektu skaidri tiktu aizliegta e-cigarešu lietošana nepilngadīgajiem, tāpat e-šķidrumu piegādāšana uz Igauniju ar pasta starpniecību. Sociālo lietu ministrs Tāvi Reivass (Taavi Rõivas), kurš vēlāk kļuva par ministru prezidentu, ir apstiprinājis, ka e-cigaretes Igaunijā no brīvā tirgus nepazudīs: līdz aptieku plauktiem nonāktu vienīgi tie šķidrumi, kuros ir lielāks nikotīna sastāvs.
__________________________________________________________________________
Kas ir e-cigarete?
• E-cigarete ir moderna, kas sastāv no akumulatora, sildelementa, iztvaicētāja jeb atomaizera un iemuša. Akumulators ierīci nodrošina ar strāvu, sildelements iztvaicētājā esošo e-šķidrumu pārvērš par tvaiku, kur ieelpo caur iemuti un tvaika veidā izpūš. Šo nodarbi ierasts dēvēt par veipošanu. E-cigarete kūp, bet neizdala nepatīkamu aromātu, un tas izgaist dažu sekunžu laikā.• E-šķidrums satur glicerīnu, kuru izmanto kā pārtikas preču sastāvdaļu, propilēnglikolu, kuru mēdz izmantot, piemēram, svinībās dūmu mašīnās, kā arī dažādus garšu piemaisījumus. Šķidrumā var būt lielāks vai mazāks nikotīna sastāvs, tajā nikotīna var arī vispār nebūt.• E-cigarete tika patentēta 1963. gadā, lai gan ideja par to gaisā virmoja jau kopš 1920. gadiem. Rūpnieciski e-cigareti sāka ražot daudz vēlāk. Ķīnā jaunā tipa e-cigaretes nāca klajā 2004. gadā, Igaunijā jaunās paaudzes e-cigaretes guvušas popularitāti pēdējo pāris gadu laikā. Pēc „Nicorex” prečzīmes pārstāvja Svena Kotkes vērtējuma, e-cigarešu lietotāju aprindas katru mēnesi paplašinās par vairākiem simtiem cilvēku, no kuriem vairākums vēlas samazināt tradicionālo smēķēšanu vai aizvietot to ar veselībai mazāk kaitīgu alternatīvu.• Ja 2008. gadā visā pasaulē tika pārdotas tikai 50 000 e-cigaretes, tad 2012. gadā to skaits palielinājās līdz 3,5 miljoniem. Biznesa ziņu aģentūras „Bloomberg” analītiķi paredz, ka šajā gadā e-cigarešu bizness sasniegs 1,5 miljardus dolāru, pēc 10 gadiem, iespējams, pārsniedzot apgrozību tabakas rūpniecībā.• Veipošana ir pārtapusi par sava veida subkultūras parādību, gandrīz vai kā, piemēram, moto vai auto entuziasti. Ne viens vien veipošanu un modificētās e-cigaretes salikšanu aplūko kā vaļasprieku. Pieredzējušu e-šķidrumu testētāju viedokļi tiek apkopoti līdzīgi kā vīna degustētāju atsauksmes, e-cigarešu speciālisti tiek uzklausīti tieši tāpat kā datoraparatūras eksperti ar mērķi, kā iegūt maksimāli labu garšu vai lielākus tvaiku mākoņus.

Pārpubliēts no
Copyright 2017 Nicorex


Attēls :vapeit:
Hcigar Towis 180 + Captain RTA
Eleaf iKunn 220 + Manta RTA
Lietotāja avatars
WoTsoon
Aktīvs
Atbildes: 124
Pievienojies: 18 Okt 2016, 18:39
Nauda: : Locked
Atrašanās vieta: Melnbārži
Veipoju kopš: 16 Mar 2014

Re: E-cigarete: kas ir patiesība un kas ir maldi?

Raksts WoTsoon » 06 Apr 2017, 11:31

Ieteikums adminiem pievienot norādes uz šo rakstu uz populārākajiem portāliem, FB, G+, Dr.lv, u.c. u.t.t. 🤦
Attēls :vapeit:
Hcigar Towis 180 + Captain RTA
Eleaf iKunn 220 + Manta RTA

Atgriezties uz “Foruma jaunumi un aktualitātes!”

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: 7 un 0 viesi